EXERCISE 25 A
Question 1
(i) Find the perimeter and area of a square whose one side is 6.5cm long.
(ii)
Find the area of a square whose perimeter is 124 cm.
(iii) Find the
perimeter and diagonal of a square whose area is 64 cm2
Sol :
(i)
Perimeter of square=4×side
=4×6.5=26 cm
Area of square=(side)2
=(6.5)2
=6.5×6.5=42.25 cm2
(ii)
Perimeter of square=4×side
4×side=124 cm
side=1244
side=31 cm
Area of square=(side)2
=(31)2
=961 cm2
(iii)
Area of square=64 cm2
side=√64=8 cm
Perimeter of square=4×side
=4×8 =32 cm
Diagonal =a√2=8√2 cm
Question 2
Find in hectares the area of a square-shaped field 14km long.
Sol :
Area of Square=(Side)2
=(14)2
=196 km2
100 ha=1 km2
196×100 ha=196×1 km2
19600 ha=196km2
Question 3
Copy and complete the following table for rectangles:
Length | Breadth | Area | Perimeter | |
---|---|---|---|---|
(i) | 4.4cm | 77cm2 | ||
(ii) | 20mm | 104mm | ||
(iii) | 1.5km | 90m | ....ha | |
(iv) | 40m | 1 are |
Sol :
(i)
Area of rectangle=77 cm2
l×b=77
4.4×b=77
b=774.4
b=704
b=17.50
Perimeter of rectangle=2(l+b)
=2×(4.4+17.5)
=2×(21.9)
=43.8 cm
(ii)
Perimeter of rectangle=104 mm
2(l+b)=104
b=1042−20
b=52-20=32 mm
Area of rectangle=l×b
=20×32=640 mm2
(iii)
90 m
1 km=1000 m
11000km=1m
901000km=90m
0.09 km=90 m
10 ha=1 km
0.09×10 ha=0.09 km
b=0.9 ha=0.09 km
1.5 km
10 ha=1 km
10×1.5 ha=1.5 km
l=15 ha=1.5 km
Area of rectangle=l×b=15×0.9
=13.5 ha
Perimeter of rectangle=2(l+b)
=2(15+0.9)
=2×15.9
=31.8 ha or 3180 m
(iv)
1 are=100m2
Area of rectangle=1 are
l×b=100m2
40×b=100b=2.5 m
Perimeter of rectangle=2(l+b)
=2(40+2.5)
=2×42.5
=85 m
Question 4
Find the area of a rectangle plot, one side of which is 48 m and its diagonal is 50 m
Sol :
Area of rectangle plot=l×b
=48 m×b
Diagonal=√l2+b2
50=√(48)2+b2
Squaring both sides
2500=482+b2
2500-2304=b2
196=b2
b=14 m
Area =l×b=14×48
=672 m2
Question 5
The perimeter of a rectangle is 98 cm and its breadth is 9cm. Find its
(i)
Length
(ii) Length of diagonal
(iii) Area
Sol :
Perimeter of rectangle=98 cm
2(l+b)=98
2(l+9)=98
l+9=49
l=49-9=40 cm
(i) Length = 40 cm
(ii) Length of diagonal=√l2+b2
=√(40)2+92
=√1600+81
=√1681
=41 cm
(iii)
Area of rectangle=l×b
=40×9
=360 cm2
Question 6
The area of a square is 1 hectare. Calculate its:
(i) perimeter
(ii)
length of diagonal
Sol :
Area of square=1 ha
side2=1
side=1
(i) Perimeter of square=4×side
=4×1= 4 ha or 400 m
(ii) Length of diagonal=side√2
=1√2 ha
or =100√2 m
Question 7
How many tiles of area 15cm2 will be needed to cover a floor 5.85m by 6.90m ?
Sol :
Area of rectangle floor=(5.85×6.90) m2
=40.365 m2
1 m2=10000 cm2
=403650 cm2
Area of single tile=15 cm2
Number of tiles=40365015
=26910 tiles
Question 8
A room of dimensions 5.4m by 4.8m . A carpet is laid centrally, leaving a margin of 40cm all around between the carpet and the walls of the room. Find the area of the carpet in square meters.
Sol :
Area of room=5.4 m×4.8 m
=25.92 m2
40 cm=0.40 m
Area of carpet=l×b
=(5.4-0.4-0.4)×(4.8-0.4-0.4)
=(5.4-0.8)×(4.8-0.8)
=(4.6)×(4)
=18.4 m2
Question 9
Find the areas of the shaded parts in figs.(i) to (iii) . All corners are
right-angled.
(i)
Sol :
Area of inner rectangle=4.2×6.7
=28.14 m2
Area of outer rectangle=6.2×8 .7
=53.94 m2
Shaded region=53.94-28.14=25.8 m2
(ii)
Sol :
Area of bigger rectangle=19.6×15
=294 m2
Area of white region=l×b
=(19.6-5.4)(15-2-2)
=14.2×11
=156.2 m2
Shaded region=294-156.2
=137.8 m2
(iii)
Sol :
Area of a single small rectangular region
=l×b
=4.2×(6.7−1.52)
=4.2×522
=4.2×2.6
=10.92 m2
Question 10
An open tank is 3m long, 2m wide and 1m50cm deep. Find the amount of paint required to paint its inside and outside, if 1 kg of paint cover 20 square meter (Neglect the thickness of the material)
Sol :
Dimension of open tank=3m×2m×1.5 m
Total area=l×b+2(l×h)+2(b×h)
=3×2+2(3×1.5)+2(2×1.5)
=6+9+6=21 m2
Total area=2×21=42 m2
Paint 1 kg=20 m2
Total paint required =4220
=2.1 kg
Question 11
A photograph 25cm by 20cm is mounted on a card so that there is margin of 2.5cm all the way round. What fraction of the card is covered ?
Sol :
Dimension of photograph=25 cm×20 cm
Length=25+2.5+2.5=30 cm
Breadth=20+2.5+2.5=25 cm
Area of card=30×25=750 cm2
Area of photograph=25×20=500 cm2
Fraction of area covered=500750=23
Thank you it help me very much
ReplyDeleteThis blog really helped me out with my homework, Thank-you! I would really suggest, that you guys should add the solutions for mental maths and revision excercise, which will help further. Hope fully you will add this soon, Thank-you and have a nice and cheerful day ahead!
ReplyDelete