Question 1
The following figure shows a solid of uniform cross-section. Find the volume of the solid. All measurements are in centimeters.
Assume that all angles in the figures are right angles.
The given figure can be divided into two cuboids of dimensions 6 cm, 4 cm, 3 cm, and 9 cm respectively. Hence, volume of solid
= 9 x 4 x 3 + 6 x 4 x 3
= 108 + 72
= 180 cm3.
Question 2
A swimming pool is 40 m long and 15 m wide. Its shallow and deep ends are 1.5 m and 3 m deep respectively. If the bottom of the pool slopes uniformly, find the amount of water in liters required to fill the pool.
Area of cross-section of the solid =
=
= 90 cm2
Volume of solid
= Area of cross section x Length
= 90 x 15 cm3
= 1350 cm3
= 1350000 liters ....( Since 1cm3 = 1000L )
Question 3
The cross-section of a tunnel perpendicular to its length is a trapezium ABCD as shown in the following figure; also given that:
AM = BN; AB = 7 m; CD = 5 m. The height of the tunnel is 2.4 m. The tunnel is 40 m long. Calculate:
(i) The cost of painting the internal surface of the tunnel (excluding the floor) at the rate of Rs. 5 per m2 (sq. meter).
(ii) The cost of paving the floor at the rate of Rs. 18 per m2.
The cross-section of a tunnel is of the trapezium-shaped ABCD in which AB = 7 m, CD = 5 m and AM = BN. The height is 2.4 m and its length is 40 m.
(i) AM = BN =
∴ In ΔADM,
AD2 = AM2 + DM2 ...[ Using pythsgor as theorem ]
= 12 + (2 . 4)2
= 1 + 5.76
= 6.67
= (2.6)2
AD = 2.6 m
Perimeter of the cross- section of the tunnel = ( 7+ 2.6 + 2.6 + 5 ) m = 17.2 m
Length = 40 m
∴ The internal surface area of the tunnel ( except the floor )
= ( 17.2 x 40 - 40 x 7) m2
= ( 688 - 280 ) m2
= 408 m2
Rate of painting = Rs. 5 per m2
Hence, total cost of painting = Rs. 5 x 5408 = Rs. 2040
(ii) Area of floor of tunnel = l x b = 40 x 7 = 280 m2
Rate of cost of paving = Rs. 18 per m2
Total cost = 280 x 18 = Rs. 5040
Question 4
Water is discharged from a pipe of a cross-section area 3.2 cm2 at the speed of 5m/s. Calculate the volume of water discharged:
(i) In cm3 per sec.
(ii) In liters per minute.
(i) The rate of speed =
The volume of water flowing per sec = 3.2 x 500cm3 = 1600 cm3
(ii) Vol. of water flowing per min = 1600 x 60 cm3 = 96000 cm3
Since 1000 cm3 = 1 litre
Therefore, Vol. of water flowing per min=
Question 5
A hose-pipe of cross-section area 2 cm2 delivers 1500 liters of water in 5 minutes. What is the speed of water in m/s through the pipe?
Sol:Vol. of water flowing in 1 sec=
Vol. of water flowing =area of cross-section speed of water
⇒ speed of water =
⇒ speed of water =
⇒ speed of water =
Question 6
The cross-section of a piece of metal 4 m in length is shown below. Calculate :
(i) The area of the cross-section;
(ii) The volume of the piece of metal in cubic centimeters.
If 1 cubic centimeter of the metal weighs 6.6 g, calculate the weight of the piece of metal to the nearest kg.
(i) Area of total cross section = Area of rectangle abce + area of Δdef
= ( 12 x 10 ) +
= 120 +
= 120 + 13.5 cm2
= 133.5 cm2
(ii) The volume of the piece of metal in cubic centimeters = Area of total cross section x length
= 133.5 cm2 x 400 cm2 = 53400 cm3
1 cubic centimetre of the metal weighs 6.6 g
53400 cm3 of the metal weighs 6.6 x 53400 g =
= 352.440 kg
The weight of the piece of metal to the nearest Kg is 352 Kg.
Question 7
A rectangular water-tank measuring 80 cm x 60 cm is filled form a pipe of cross-sectional area 1.5 cm2, the water emerging at 3.2 m/s. How long does it take to fill the tank?
Sol:Vol. of the rectangular tank = 80 x 60 x 60 cm3 = 288000 cm3
One liter = 1000 cm3
Vol. of water flowing in per sec =
=
Vol. of water flowing in 1 min= 480 x 60 = 28800cm3
Hence,
28800 cm3 can be filled = 1 min
288000cm3 can be filled =
Question 8
A rectangular cardboard sheet has length 32 cm and breadth 26 cm. Squares each of side 3 cm, are cut from the corners of the sheet and the sides are folded to make a rectangular container. Find the capacity of the container formed.
Sol:Length of sheet = 32 cm
Breadth of sheet = 26 cm
Side of each square = 3cm
∴ Inner length = 32 - 2 x 3 = 32 - 6 = 26 cm
Inner breadth = 26 - 2 x 3 = 26 - 6 = 20 cm
By folding the sheet, the length of the container = 26 cm
Breadth of the container = 20 cm and height of the container = 3 cm
∴ Vol. of the container = l x b x h
= 26 cm x 20 cm x 3 cm = 1560 cm3
Question 9
A swimming pool is 18 m long and 8 m wide. Its deep and shallow ends are 2 m and 1.2 m respectively. Find the capacity of the pool, assuming that the bottom of the pool slopes uniformly.
Sol:Length of pool = 18 m
Breadth of pool = 8 m
Height of one side = 2m
Height on second side = 1.2 m
∴ Volume of pool = 18 x 8 x
=
= 230.4 m3
Question 10
The following figure shows a closed victory-stand whose dimensions are given in cm.
Find the volume and the surface area of the victory stand.
Consider the box 1
Thus, the dimensions of box 1 are 60 cm, 40 cm, and 30 cm.
Therefore, the volume of box 1 = 60 x 40 x 30 = 72000 cm3
Surface area of box 1 = 2 ( lb + bh + lh )
Since the box is open at the bottom and from the given figure, we have,
Surface area of box 1 = 40 x 40 + 40 x 30 + 40 x 30 + 2 ( 60 x 30 )
= 1600 + 1200 + 1200 + 3600
= 7600 cm2
Consider the box 2
Thus, the dimensions of box 2 are 40 cm, 30 cm, and 30 cm.
Therefore, the volume of box 2 = 40 x 30 x 30 = 36000 cm3
Surface area of box 2 = 2 ( lb + bh + lh )
Since the box is open at the bottom and from the given figure, we have,
Surface area of box 2 = 40 x 30 + 40 x 30 + 2 ( 30 x 30 )
= 1200 + 1200 + 1800
= 4200 cm2
Consider the box 3
Thus, the dimensions of the box 3 are 40 cm, 30 cm, and 20 cm.
Therefore, the volume of box 3 = 40 x 30 x 20 = 24000 cm3
Surface area of box 3 = 2 ( lb + bh + lh )
Since the box is open at the bottom and from the given figure, we have,
Surface area of box 3 = 40 x 30 + 40 x 20 + 2 ( 30 x 20 )
= 1200 + 800 + 1200
= 3200 cm2
Total volume of the box
= volume of box 1 + volume of box 2 + volume of box 3
= 72000 + 36000 + 24000
= 132000 cm3
Similarly, total surface area of the box
= surface area of box 1 + surface area of box 2 + surface area of box 3
= 7600 + 4200 + 3200
= 15000 cm2
No comments:
Post a Comment