ML Aggarwal Solution Class 9 Chapter 2 Compound Interest Exercise 2.1

 Exercise 2.1

PAGE-46

Question 1

Find the amount and the compound interest on ₹ 8000 at 5% per annum for 2 years.

Sol :

Principal for the first year=8000

Interest for the first year $\frac{₹ 8,000 \times 5 \times 1}{100}$

=400

Amount after one year=8000+400=8400

Interest for the second year $\frac{8400 \times 5 \times 1}{100}$

=420

Amount after second year=8400+420

=8820

Compound interest after two years=final amount-principal

=8820-8000

=820


Question 2

A man invests ₹ 46875 at 4% per annum compound interest for 3 years. Calculate:

Sol :

Principal for the first year =₹ 46,875

Rate of interest=4%

(i) Interest for the first year$\frac{46,875 \times 4 \times 1}{100}$

=1875

Amount after one year=46875+1875

=48750


(ii) Interest for the second year $\frac{48,750 \times 4 \times 1}{100}$

=1950

The amount standing to his credit at the end of

Second year=48750+1950

=50700


(iii) Interest for the third year$\frac{50,700 \times 4 \times 1}{100}$

=5007×4

=2028


Question 3

Calculate the compound interest for the second year on ₹ 8000 for three years at 10% p.a.Also find the sum due at the end of third year.

Sol :

Principal for the first year =28,000

Rate of Interest =10 %

Interest for the first year $\frac{8,000 \times 10 \times 1}{100}$

=800

Amount after one year=8000+800

=8800

Interest for the second year$\frac{8800 \times 10 \times 1}{100}$

=880

Amount after second year=8800+880

=9680

Compound interest for the second year=800+880

=1680

Interest for the third year$\frac{9,680 \times 10 \times 1}{100}$

=968

Sum due at the end of the third year

=9680+968

=10648


Question 4

Ramesh invests ₹ 12800 for three years at the rate of 10% per annum compound interest.

Find:

(i) the sum due to Ramesh at the end of the first year.

(ii) the interest he earns for the second year.

(iii) the total amount due to him at the end of three years.

Sol :

Principal for the first year =₹ 12,800

Rate of interest =10 %

Interest for the first year

$\frac{12,800 \times 10 \times 1}{100}$

=₹ 1,280

(i) Amount at the end of first year=12800+1280

=14080

(ii) Interest for the second year$\frac{14,080 \times 10 \times 1}{100}$

=1408

Amount at the end of second year=14080+1408

=15488

Interest for the third year$\frac{15,488 \times 10 \times 1}{100}$

=1548.8

(iii) The total amount due to him at the end of three years

=15488+1548.8

=17036.5


Question 5

The simple interest on a sum of money for 2 years at 12% per annum is ₹ 1380. Find:

(i) the sum of money.

(ii) the compound interest on this sum for one year payable half-yearly at the same rate.

Sol :

Interest for 2 years =1380

$\frac{x \times 2 \times 12}{100}=1380$

24x=13800

Sum of money$\frac{1,38,000}{24}$

=5,750

Principal for the first half year=5750

Interest for the first half year$\frac{5,750 \times 6 \times 1}{100}$

=57.5×6

=345

Amount after the first half year=5750+345

=6095

Interest for the second half year$\frac{6095 \times 6 \times 1}{100}$

=60.95×6

=365.7

∴Compound Interest on this Sum for one year payable half yearly at the same rate

=345+365.7

=710.70


Question 6

A person invests ₹ 10000 for two years at a certain rate of interest, compounded annually. At the end of one year this sum amounts to ₹ 11200. Calculate:

(i) the rate of interest per annum.

(ii) the amount at the end of second year.

Sol :

Principal for the first year =10,000

Amount after one year=11200

Interest for the first year=11200-1000

=10200

Rate of Interest for the first year=?

Interest for the first year$=\frac{10,000 \times x \times 1}{100}$

$\frac{1200\times 100}{10000}=x$

x=12%

Interest for the second year$=\frac{11200\times 12\times 1}{100}$

=112×12

=1344

Amount at the end of second year=11200+1344

=12544


Question 7

Mr. Lalit invested ₹ 75000 at a certain rate of interest, compounded annually for two years. At the end of first year it amounts to ₹ 5325. Calculate

(i) the rate of interest.

(ii) the amount at the end of second year, to the nearest rupee.

Sol :

Principal for the first year=5000

Amount after one year=5600

Interest for first year=5600-5000

$\frac{5000\times x\times 1}{100}=600$

x=12

(i) Rate of Interest=12%

(ii) Interest acured in the second year$\frac{5,600 \times 12 \times 1}{100}$

=672

Amount after second year=5600+672

=6272

(iii) Interest for the first third year$=\frac{6272 \times 12 \times 1}{100}$

=62.72×12

=752.64

Amount after third year=62.72+752.64

=7024.64


Question 8

A man invests ₹ 5000 for three years at a certain rate of interest, compounded annually. At the end of one year it amounts to ₹ 5600. Calculate:

(i) the rate of interest per annum.

(ii) the interest accrued in the second year.

(iii) the amount at the end of the third year.

Sol :

Principal for the first year =₹ 2,000

Interest for the first year$\frac{2,000 \times 10}{100}$
$=\frac{2,000 \times 2}{20}$
=200

Amount after first year=2000+200
=2200

Interest for the second year$=\frac{2200 \times 10\times 1}{100}$

=220

Amount after second year=2200+220

=2420

Interest for the second half $2\frac{1}{2}$ year

$=\frac{2420\times 5\times 1}{100}$

=121

∴Compound Interest after $2\frac{1}{2}$ year=200+220+121

=541

Amount to be paid after $2\frac{1}{2}$ year=2000+541

=2541


PAGE-49

Question 9

Find the amount and the compound interest on ₹ 2000 at 10% p.a. for 2 years, compounded annually.

Sol :

Principal for the first half year =50,000

Interest for the first half year $\frac{50,000 \times 4 \times 1}{100}$

=2000

Amount after the first half year

=50000+2000

=52000

Principal after the second half year=52000

Interest for the second half year$\frac{52000 \times 4 \times 1}{100}$

=520×4

=2080

Amount after the second half year=52000+2080

=54080

Principal for third year=54080


Question 10

Find the amount and the compound interest on ₹ 50000 for $1\dfrac{1}{2}$ years at 8% per annum, the interest being compounded semi-annually.

Sol :

Given that A=9261, n=3 and R=5

$A=P\left(1+\frac{r}{100}\right)^{n}$

$9261=P\left(1+\frac{5}{100}\right)^{3}$

$9261=P\left(1+\frac{1}{20}\right)^{3}$

$9261=P\left(\frac{21}{20}\right)^{3}$

$\frac{9261 \times 20 \times 20 \times 20}{21 \times 21 \times 21}=P$

$\therefore P=\frac{9261 \times 8000}{9261}$

∴Principal=8000


Question 11

Calculate the amount and the compound interest on ₹ 5000 in 2 years when the rate of interest for successive years is 6% and 8%, respectively.

Sol :

Given that A=7803, n=2, r=2

∴$A=P\left(1+\frac{r}{100}\right)^{n}$

$7803=P\left(1+\frac{2}{100}\right)^{2}$

$7803=\frac{P \times 51 \times 51}{50 \times 50}$

$P=\frac{19507,500}{2500}$

∴P=7500

Interest for the third half year$\frac{54080 \times 4 \times 1}{100}$

=540.8×4

=2163.2

Amount after third half year=54080+2163.2

=56.243.20

∴Compound Interest for $1 \frac{1}{2}$ years 

=56,243-50,000

=6243


Question 12

Calculate the amount and the compound interest on ₹ 17000 in 3 years when the rate of interest for successive years is 10%, 10% and 14%, respectively.

Sol :

Principal amount for the first year=5000

Interest for the first year$\frac{5,000 \times 6 \times 1}{100}$

=50×6

=300

Amount after first year=5000+300

=5300

Interest for the second year$\frac{5,300 \times 8 \times 1}{100}$

=53×8

=424

∴Amount after second year=5300+424

=5724

Compound interest for 2 years=5724-5000

=724


Question 13

A sum of ₹ 9600 is invested for 3 years at 10% per annum at compound interest.

(i) What is the sum due at the end of the first year?

(ii) What is the sum due at the end of the second year?

(iii) Find the compound interest earned in 2 years.

(iv) Find the difference between the answers in (ii) and (i) and find the interest on this sum for one year.

(v) Hence, write down the compound interest for the third year.

Sol :

It is given that

Principal = ₹ 9600

Rate of interest = 10% p.a.

Period = 3 years


We know that

Interest for the first year $=\dfrac{\text{P R T }}{100}$

Substituting the values

$=\dfrac{ (9600 × 10 × 1)}{100}$

= ₹ 960


(i) Amount after one year = 9600 – 960 = ₹ 10560

So the principal for the second year = ₹ 10560

Here the interest for the second year $=\dfrac{ (10560 × 10 × 1)}{100}$

= ₹ 1056


(ii) Amount after two years = 10560 + 1056 = ₹ 11616

(iii) Compound interest earned in 2 years = 960 + 10560 = ₹ 2016

(iv) Difference between the answers in (ii) and (i) = 11616 – 10560 = ₹ 1056

We know that

Interest on ₹ 1056 for 1 year at the rate of 10% p.a. $= \dfrac{(1056 × 10 × 1)}{100}$

= ₹ 105.60


(v) Here

Principal for the third year = ₹ 11616

So the interest for the third year $= \dfrac{(11616 × 10 × 1)}{ 100}$

= ₹ 1161.60


Question 14

The simple interest on a certain sum of money for 2 years at 10% p.a. is ₹ 1600. Find the amount due and the compound interest on this sum of money at the same rate after 3 years, interest being reckoned annually.

Sol :

It is given that

Period = 2 years

Rate = 10% p.a.


We know that

Sum $= \dfrac{(SI × 100)}{(r × n)}$

Substituting the values

$= \dfrac{(1600 × 100)}{(10 × 2)}$

= ₹ 8000


Here

Amount after 3 years $= P \left(1 + \dfrac{r}{100\times n}\right)^{nT}$

Substituting the values

$= 8000 \left(1 + \dfrac{10}{100}\right)^3$

By further calculation

$= 8000 × \dfrac{11}{10} × \dfrac{11}{10}× \dfrac{11}{10}$

= ₹ 10648


So the compound interest = A – P

Substituting the values

= 10648 – 8000

= ₹ 2648


Question 15

Vikram borrowed ₹ 20000 from a bank at 10% per annum simple interest. He lent it to his friend Venkat at the same rate but compounded annually. Find his gain after $2\dfrac{1}{2}$ years.

Sol:

First case-

Principal = ₹ 20000

Rate = 10% p.a.

Period $= 2\dfrac{1}{2}= \dfrac{5}{2}$ years


We know that

Simple interest $= \dfrac{PRT}{100}$

Substituting the values

$= \dfrac{(20000 × 10 × 5)}{ (100 × 2)}$

= ₹ 5000


Second case-

Principal = ₹ 20000

Rate = 10% p.a.

Period $= 2\dfrac{1}{2}$ years at compound interest


We know that

Amount $=P \left(1 + \dfrac{r}{100n}\right)^{nT}$

Substituting the values

$= 20000 \left(1 + \dfrac{10}{100}\right)2 \left(1 + \dfrac{10}{(2 × 100)}\right)2$

By further calculation

$= 20000 × \dfrac{11}{10} × \dfrac{11}{10}× \dfrac{21}{20}$

= ₹ 25410


Here

Compound Interest = A – P

Substituting the values

= 25410 – 20000

= ₹ 5410


So his gain after 2 years = CI – SI

We get

= 5410 – 5000

= ₹ 410


Question 16

A man borrows ₹ 6000 at 5% compound interest. If he repays ₹ 1200 at the end of each year, find the amount outstanding at the beginning of the third year.

Sol :

It is given that

Principal = ₹ 6000

Rate of interest = 5% p.a.


We know that

Interest for the first year = Prt/100

Substituting the values

= (6000 × 5 × 1)/ 100

= ₹ 300


So the amount after one year = 6000 + 300 = ₹ 6300

Principal for the second year = ₹ 6300

Amount paid = ₹ 1200

So the balance = 6300 – 1200 = ₹ 5100

Here

Interest for the second year = (5100 × 5 × 1)/ 100 = ₹ 255

Amount for the second year = 5100 + 255 = ₹ 5355

Amount paid = ₹ 1200

So the balance = 5355 – 1200 = ₹ 4155


Question 17

Mr. Dubey borrows ₹ 100000 from State Bank of India at 11% per annum compound interest. He repays ₹ 41000 at the end of first year and ₹ 47700 at the end of second year. Find the amount outstanding at the beginning of the third year.

Sol :

It is given that

Borrowed money (P) = ₹ 100000

Rate = 11% p.a.

Time = 1 year

We know that

Amount after first year = Prt/100

Substituting the values

= (100000 × 11 × 1)/ 100

By further calculation

= 100000 + 11000

= ₹ 111000

Amount paid at the end of the first year = ₹ 41000

So the principal for the second year = 111000 – 41000

= ₹ 70000

We know that

Amount after second year = P + (70000 × 11)/ 100

By further calculation

= 70000 + 700

= ₹ 77700

So the amount paid at the end of the second year = ₹ 47700

Here the amount outstanding at the beginning year = 77700 – 47700

= ₹ 30000


Question 18

Jaya borrowed ₹ 50000 for 2 years. The rates of interest for two successive years are 12% and 15% respectively. She repays ₹ 33000 at the end of first year. Find the amount she must pay at the end of second year to clear her debt.

Sol :

It is given that

Amount borrowed by Jaya = ₹ 50000

Period (n) = 2 years

Rate of interest for two successive years are 12% and 15%, respectively

We know that

Interest for the first year = Prt/100

Substituting the values

= (50000 × 12 × 1)/ 100

= ₹ 6000

So the amount after first year = 50000 + 6000 = ₹ 56000

Amount repaid = ₹ 33000

Here

Balance amount for the second year = 56000 – 33000 = ₹ 23000

Rate = 15%

So the interest for the second year = (230000 × 15 × 1)/ 100

= ₹ 3450

Amount paid after second year = 23000 + 3450 = ₹ 26450




No comments:

Post a Comment

Contact Form

Name

Email *

Message *