Exercise 3.2
Question 1
Write five numbers which you can decide by looking at their one’s digit
that they are not square numbers.
Sol :
We know that a number which ends with the digits 2,3,7 or 8 at its unit places
, is not a perfect square.
(i) 2
(i) 2
(ii) 13
(iii) 27
(iv) 88
(v) 243
Question 2
What will be the unit digit of the squares of the following
numbers?
(i) 951
(ii) 502
(iii) 329
(iv) 643
(v) 5124
(vi) 7625
(vii) 68327
(viii) 95628
(ix) 99880
(x) 12796
Sol :
The unit digit of the square of the following numbers will be
(i) 951 : Its square will have unit digit 1
(ii) 502 : Its square will have unit digit 4
(iii) 329 : Its square will have unit digit 1
(iv) 643 : Its square will have unit digit 9
(v) 5124 : Its square will have unit digit 6
(vi) 7625 : Its square will have unit digit 5
(vii) 68327 : Its square will have unit digit 9
(viii) 95628 : Its square will have unit digit 4
(ix) 99880 : Its square will have unit digit 0
(x) 12796 : Its square will have unit digit 6
Question 3
The following numbers are obviously not perfect. Give reason.
(i) 567
(ii) 2453
(iii) 5298
(iv) 46292
(v) 74000
Sol :
We know that if the square of a number does not have
2, 3, 7, 8 or 0 (in an odd number) as its unit digit.
(i) 567
567 has '7' in its unit's place. a perfect square
Should have 1,4,5,6,9,0 in it's unit's place.
so 567 is not a perfect square.
(ii) 2453
2453 has '3' in it's unit's place. But a perfect square
should have 0,1,4,5,6,9 in it's unit's place.
So 2453 is not a perfect square.
(iii) 5298
5298 has 8 in it's unit's place. But a perfect square
should have 0,1,4,5,6,9 in it's unit's place.
so 5298 is not a perfect square.
(iv)4692
46292 has 2 in it's unit's place. But a perfect square
Should have 0,1,4,5,6,9 in it's unit's place
so 46292 is not a perfect square.
(v) 74000
74000 has 0 in it's unit's place but it has
odd no.of zero's and 740 is not a perfect square
so 74000 is not a perfect square.
Question 4
The square of which of the following numbers would be an odd
number or an even number? Why?
(i) 573
(ii) 4096
(iii) 8267
(iv) 37916
Sol :
We know that the square of an odd number is odd and
a square of an even number is even. Therefore:
(i) 573
square of 573 is a odd number because ,If a number has 3 in the units place , then its square and in '9'
(ii) 4096
Square of 4096 is a even number because, If a number has ' 6 ' in the
units place, Then its square ends in ' 6 '
(iii) 8267
Square of 8267 is a odd number because, If a number has 7 in the Units
place, Then its square ends in ' 9
(iv) 37916
square of 37916 is a even number because if a number has ' 6 ' in the
Units place, then it square ends in ' 6 '
Question 5
How many natural numbers lie between the square of the
following numbers?
(i) 12 and 13
(ii) 90 and 91
Sol :
(i) 12 and 13
There are 2 non-square numbers between the squares of
two consecutive numbers n and n+1
∴ natural numbers between 12 and $(12+1)=2 \times 12=24$
i
hence , there are 24 natural number between $12^{2}$ and $13^{2}$
(ii) 90 and 91
There are 2 non-square numbers between the Squares of two consecutive
numbers n and n+1
∴ Natural numbers between 90 and 91=2 × 90= 180
Hence, There are 180 natural numbers between $90^{2}$ and $91^{2}$
Question 6
Without adding, find the sum.
(i) 1 + 3 + 5 + 7 + 9 + 11 + 13 + 15
(ii) 1 + 3 + 5 + 7 + 9 + 11 + 13 + 15 + 17 + 19 + 21 + 23 + 25 + 27 +
29
Sol :
(i) $1+3+5+7+9+11+13=7^{2}=49$
(i) $1+3+5+7+9+11+13=7^{2}=49$
(ii) $1+3+5+7+9+11+13+15+17+...+29=15^{2}=225$
sum of first 'n' odd numbers = $n^{2}$
Question 7
(i) Express 64 as the sum of 8 odd numbers.
(ii) 121 as the sum of 11 odd numbers.
Sol :
(i) 64
(i) 64
$64-1=63 ; 63-3=60 ; 60-5=55$
$55-7=48: \quad 48-9=39 ; \quad 39-11=28$
$28-13=15 ; \quad 15-15=0$
∴ $64=1+3+5+7+9+11+13+15=8^{2}$
(ii) 121
$121-1=120 ; 120-3=117 ; \quad 117-5=112 ; 112-7=105 ;$
$105-9=96 ; 96-11=85 ; 85-13=72 ; 72-15=57 ;$
$57-17=40 ; 40-19=21 ; \quad 21-21=0$
∴ $121=1+3+5+7+9+11+13+15+17+19+21=11^{2}$
Question 8
Express the following as the sum of two consecutive integers:
(i) 192
(ii) 332
(iii) 472
(i) 192
(ii) 332
(iii) 472
Sol :
(i) $19^{2}=361$
"we can express the square of any odd number greater
than 1 as the sum of two consecutive natural numbers."
First number $=\frac{19^{2}-1}{2}=180$
Second number $=\frac{19^{2}+1}{2}=181$
$19^{2}=361=180+181$
(ii) $33^{2}=1089$
First number $=\frac{33^{2}-1}{2}=544$
Second number $=\frac{33^{2}+1}{2}=545$
$33^{2}=1089=544+545$
(iii) $47^{2}=2209$
First number $=\frac{47^{2}-1}{2}=1104$
Second number $=\frac{47^{2}+1}{2}=1105$
$47^{2}=2209=1104+1105$
Question 9
Find the squares of the following numbers without actual
multiplication:
(i) 31
(ii) 42
(iii) 86
(iv) 94
Sol :
(i) $31^{2}=(30+1)^{2}=(30+1)(30+1)$
$=30(30+1)+1(30+1)$
$=900+30+30+1$
$31^{2}=961$
(ii) $42^{2}=(40+2)^{2}=(40+2)(40+2)$
$=40(40+2)+2(40+2)$
$=1600+80+80+4$
$42^{2}=1764$
(iii) $86^{2}=(80+6)^{2}=(80+6)(80+6)$
$=80(80+6)+6(80+6)$
$=6400+480+480+36$
$86^{2}=7396$
(iv) $94^{2}=(90+4)^{2}=(90+4)(90+4)$
$=90(90+4)+4(90+4)$
$=8100+360+360+16$
$94^{2}=8836$
Question 10
Find the squares of the following numbers containing 5 in unit’s
place:
(i) 45
(ii) 305
(iii) 525
Sol :
(i) 45
Comparing with a5 where a = 4
$4^{-1}(a 5)^{2}=a(a+1)$ hundreds +25
$45^{r}=4(4+1)$ hundreds +25
$=20$ hundreds +25
$45^{2}=2025$
(ii) 305
Comparing with a5 where a =30
$\left(a_{5}\right)^{2}=a(a+1)$ hundreds +25
$(305)^{2}=30(30+1)$ hundreds +25
⇒930 hundred +25
$(305)^{2}$= 93025
(iii) 525
Comparing with a5 where a = 52
$(a 5)^{2}=a(a+1)$ hundreds +25
$(525)^{2}=52(52+1)$ hundreds +25
⇒ 2756 hundreds +25
⇒$(525)^{2}=275625$
Question 11
Write a Pythagorean triplet whose one number is
(i) 8
(ii) 15
(iii) 63
(iv) 80
Sol :
(i) 8
Given number = 8
⇒let us assume $m^{2}-1=8$
⇒$m^{2}=9$
⇒m = 3
Remaining two numbers of Pythagorean triplet are
$m^{2}+1,2 m$
$3^{2}+1, 2 \times 3$
10 , 6
The required triplet (6,8,10) with one number
(ii) 15
Given number =15
Let us assume $m^{2}-1=15$
$m^{2}=16$
m = 4
Remaining two numbers of Pythagorean triplet are
$m^{2}+1,2 m$
$16+1 \quad ,2 \times 4$
$17 \quad , 8$
∴ The required triplet (8,15,17) with one number as 15
(iii) 63
Given number 63
Let us assume $m^{2}-1=63$
$m^{2}=64$
m=8
Remaining two numbers of Pythagorean triplet are
$m^{2}+1,2 m$
$8^{2}+1 \quad 2 \times 8$
65-16
∴ We required triplet (16,63,65) with one number '63'
(iv) 80
given number 80
let us assume $m^{2}-1=80 \Rightarrow m^{2}=81$
m=9
Remaining two numbers of Pythagorean triplet are
$m^{2}+1,2 m$
$q^{2}+1,2 \times 9$
82,18
∴ The required triplet (18,80,82) wits one number '80'
Question 12
Observe the following pattern and find the missing digits:
212 = 441
2012 = 40401
20012 = 4004001
200012 = 4 – – – 4 – – – 1
2000012 = ————–
212 = 441
2012 = 40401
20012 = 4004001
200012 = 4 – – – 4 – – – 1
2000012 = ————–
Sol :
$21^{2}=$ 441
$201^{2}=$ 40401
$2001^{2}=$ 4004001
$20001^{2}=$ 40004001
$200001^{2}=$ 4000400001
Question 13
Observe the following pattern and find the missing digits:
92 = 81
992 = 9801
9992 = 998001
99992 = 99980001
999992 = 9——–8———01
9999992 = 9——–0———1
92 = 81
992 = 9801
9992 = 998001
99992 = 99980001
999992 = 9——–8———01
9999992 = 9——–0———1
Sol :
92 = 81
992 = 9801
9992 = 998001
99992 = 99980001
999992 = 9999800001
9999992 = 9999998000001
992 = 9801
9992 = 998001
99992 = 99980001
999992 = 9999800001
9999992 = 9999998000001
Question 14
Observe the following pattern and find the missing digits:
72 = 49
672 = 4489
6672 = 444889
66672 = 44448889
666672 = 4 ———–8 ————– 9
6666672 = 4———–8————8 –
72 = 49
672 = 4489
6672 = 444889
66672 = 44448889
666672 = 4 ———–8 ————– 9
6666672 = 4———–8————8 –
Sol :
$7^{2}=$ 49
$67^{2}=$ 4489
$667^{2}=$ 444889
$6667^{2}=$ 44448889
$66667^{2}=$ 4444488889
$666667^{2}=$ 444444888889
No comments:
Post a Comment